celal bayar üniversitesi logosu

Menü

Anasayfa

EBES Hakkında

GETEM Hakkında

Kitap, Süreli Yayınlar Listesi

Hizmetlerden Nasıl Faydalanabilirim

Önemli Linkler

Duyurular


İletişim Bilgileri

Nalan ÇELİK EREN

CBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Şehit Prof. Dr. İlhan VARANK Muradiye Yerleşkesi
Yunusemre / MANİSA

0 (236) 2012856


 Yeni Hesap Oluştur


Kullanıcı Bilgileri

Kullanıcı Adı
 
Şifre
 

EBES Hakkında

Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak, başta engelli öğrencilerimiz ve engelli personelimiz olmak üzere herkesin üniversitedeki olanaklara ve hizmetlere eşit erişimlerini sağlamak için çalışmaktayız. Hiç şüphesiz ki, engelsiz bir üniversite olabilmenin en önemli adımlarından biri de öğrencilerimizin bilgiye erişiminin sağlanmasıdır.
Bu amaçla Manisa Celal Bayar Üniversitesinde okumakta olan engelli öğrencilerimizin kütüphane hizmetinden daha iyi yararlanabilmesi için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı bünyesinde EBES (Engelsiz Bilgi Erişim Servisi) çalışmaları yürütülmektedir. Enstitülerimizin yeni binalarına taşınmasıyla birlikte, üniversitemiz kütüphanesinde yapılacak iyileştirme çalışmalarıyla birlikte bu imkanlar daha da geliştirilecektir.
lk olarak, görme engelli öğrencilerimizin bilgiye daha kolay erişebilmesi için 2014 yılı sonunda, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) ile kurumsal işbirliği yapılarak, görme engelli personel ve öğrencilerimizin kütüphanecilik hizmetlerinden faydalanması sağlanmıştır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce ‘den oluşmaktadır. Kütüphanede hikâye-roman-şiir türü kitapların yanı sıra, Türkiye üniversitelerinde okutulmakta olan ders malzemesi (kitap-makale-ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve bilimsel makale-kitap bulunmaktadır. GETEM bu kapsamda 15 binden fazla yayını barındırmaktadır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla üniversitemiz engelsiz üniversite olma yolunda önemli bir adım daha atmıştır. 3 Aralık 2016 tarihinden itibaren EBES (Engelsiz Bilgi Erişim Servisi) bünyesinde üniversitemiz Basımevi Müdürlüğünde basılan kitap, ders notu, dergi ve benzeri üniversitemiz yayınları dijital olarak engelli öğrenci ve personelimizin hizmetine sunulmuştur. Engelli öğrenci ve personelimiz üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na başvurarak bu hizmetten yararlanabileceklerdir.

3 Aralık 2016 tarihinden itibaren, üniversitemiz Engelliler Danışma ve Koordinasyon Koordinatörlüğü ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı işbirliği ile EBES (Engelsiz Bilgi Erişim Servisi) hizmete girmiştir. EBES ile üniversitemiz Basımevi Müdürlüğünde basılan kitap, ders notu, dergi ve benzeri üniversitemiz yayınları dijital olarak engelli öğrenci ve personelimizin hizmetine sunulmuştur. Engelli öğrenci ve personelimiz üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na başvurarak bu hizmetten yararlanabileceklerdir.

Detaylı Bilgi İçin İletişim:

CBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

İlgili Kişi: Nalan ÇELİK

Tel: 0(236)2012856 - İç Hat: 2856