celal bayar üniversitesi logosu

Menü

Anasayfa

EBES Hakkında

GETEM Hakkında

Kitap, Süreli Yayınlar Listesi

Hizmetlerden Nasıl Faydalanabilirim

Önemli Linkler

Duyurular


İletişim Bilgileri

Nalan ÇELİK EREN

CBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Şehit Prof. Dr. İlhan VARANK Muradiye Yerleşkesi
Yunusemre / MANİSA

0 (236) 2012856


 Yeni Hesap Oluştur


Kullanıcı Bilgileri

Kullanıcı Adı
 
Şifre
 

GETEM Hakkında

Üniversitemiz "Engelsiz Üniversite" olma yolunda hızla ilerliyor. Son olarak, Boğaziçi Üniversitesi GETEM ile kurumsal işbirliği yapılarak, görme engelli personel ve öğrencilerimizin kütüphanecilik hizmetlerinden faydalanması sağlandı. Hizmetten yararlanmak isteyen personel ve öğrencilerimizin, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'na başvurarak kullanıcı adı ve şifresi almaları gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce'den oluşmaktadır. Kütüphanede hikaye-roman-şiir türü kitapların yanı sıra, Türkiye üniversitelerinde okutulmakta olan ders malzemesi (kitap-makale-ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve bilimsel makale-kitap bulunmaktadır. GETEM bu kapsamda 15 binden fazla yayını barındırmaktadır. İnternet kütüphanesinde yer alan kitap, dergi ve diğer materyaller metin, ses (bilgisayar ve insan sesi) ve DAISY (metin + insan sesi) formatlarında yer almaktadır. İlgili materyaller bilgisayar ekranını seslendiren özel programlar aracılığıyla dinlenebilecektir.

GETEM İnternet kütüphanesine üye olan kullanıcılar aynı zamanda Telefon Kütüphanesi Projesi'nden de ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından hizmete giren Telefon Kütüphanesi Projesi ile yüzlerce sesli kitap 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden görme engelli GETEM üyelere ücretsiz olarak sunulmaya başlamıştır. Telefon Kütüphanesi'nde şimdilik 100 temel eser ve dünya klasiklerinden oluşan 236 eser bulunmaktadır.